I fjor begynte jeg å sette meg inn i fermenteringsverdenen av ren nysgjerrighet. Mellom annet pga av smak, renhet og helsebringende effekter på kropp og sjel. Og ikke minst for å finne alternativer til ferdigprodusert mat som inneholder ting jeg hverken kan eller ønsker å spise. Jeg ånder for å lage maten fra bunnen av slik at mine kjære og jeg kan spise ren, naturlig og næringsrik mat. Mat med mening, med andre ord 😉 Om jeg merker forskjell? Uten tvil 🙂
For noen dager siden rørte jeg sammen tomatpurè, krydder, myse og litt til, blandet det hele for så å la blandingen stå å fermentere på kjøkkenbenken i et par dager. Og tada: etter 48 timer hadde jeg laget ketchup for første gang 🙂 Og en ting er sikkert: Vi kommer ikke til å ha kjøpeketchup mer her hjemme hos oss. Jeg har aldri vært noen fan av ketchupen som vi kjenner fra butikken, mellom annet fordi den er stappet med sukker. Hvitt raffinert sukker. Men nå liker jeg også ketchup. Den hjemmelagde, rene og fermenterte 🙂 Helt uten raffinert sukker. Med snille og gode probiotiske bakterier som mellom annet gjør godt for magen og fordøyelsen vår. Det meste av immunforsvaret vårt bunner ut fra magen og tarmene våre. Så når mage og tarm har det bra har vi det bra 😉
Jeg liker å eksperimentere på kjøkkenet og lage egne retter og oppskrifter. Denne ketchupen har jeg riktignok laget selv, men denne gangen følgte jeg en oppskrift som jeg fann på aftenbladets nettside forrige uke. Uheldigvis finner jeg ikke tilbake til linken. Jeg tillater meg likevel å gjengi oppskriften her:
Fermentert ketchup
2 glass økologisk tomatpurè
5 ss vann
1,5 ss eplecidereddik
0,5 ts havsalt
1 ss myse
0,5 ts kanel
2 ss lønnesirup eller honning
1/8 ts nellik
1/8 ts allehånde
Du tar ganske enkelt å blander alle ingrediensene sammen i en bolle. Kall meg gjerne gammeldags, men jeg liker å bruke bolle av porselen. Det stod ingenting om hvor store glassene med tomatpurè var i oppskriften. Til min ketchup har jeg brukt glass som inneholdt 200 gram tomatpurè hver. Og for ikke å trigge IBS-magen min brukte jeg lønnesirup til å runde av smaken med. For å få best mulig resultat av fermenteringen er det en absolutt fordel å bruke renest mulige råvarer. Om du ikke bruker økologisk mat ellers i ditt kosthold, anbefaler jeg deg så absolutt å gjøre det når du fermenterer.
Når du har rørt sammen alle ingrediensene har du blandingen over på et glass for så å skru lokket godt på. Mellom ketchupen og lokket lar du det være minst 1-2 cm. Til slutt setter du glasset på kjøkkenbenken med et klede over.
I oppskrifta jeg fulgte stod det at ketchupen skulle stå i romtemperatur i 2 dager. Så etter 48 timer med fermentering prøvesmakte jeg ketchupen. Og den smakte nyyyyydelig! Tenke seg til en ketchup med mening 🙂 Yes, yes, YES! Nå kommer jeg ikke til å vegre meg når ungene spør etter ketchup 😉
Din fermenterte ketchup oppbevarer du i kjøleskapet. Der holder den seg i 1-2 måneder. Om ikke lenger 😉
Hva er så myse, spør du? Jo, det får du når du siler av hjemmelaget joghurt eller kefir. Jeg har ikke rukket å blogge om hjemmelaget joghurt ennå, men dere finner en hel masse god info på nettsiden til Gry Hammer: «Fra jord til bord». Jeg har pr idag litt myse å avse 😉 Så til de av dere som vil ta dere en kjøretur innom her på Kvernaland: Førstemannn til mølla 😉
Tips 1: Om du ønsker at ketchupen skal fermentere lenger på kjøkkenbenken, er det ikke noe i veien for det. Smak deg fram etter 2 dager, 3 dager og 4 dager om du vil 🙂 Og selvsagt: Prøv deg fram til hvilken kryddermengde som passer akkurat deg og til de du skal lage ketchup til.
Tips 2: Angående havsalt: Havsaltet fra Helios skal være et av de beste å bruke til fermentering 😉 Du finner det mellom annet i Helsekostbutikker.
Hei ! Lurer på om man tåler muse om man er laktose intolerant ? Går det da an å bruke noe annet? Blir det fermentert om man ikke bruker myse?
LikerLiker
Hei 🙂 I mysen som man står igjen med etter å ha laget hjemmelaget joghurt skal melkesukkeret (laktosen) være brutt ned gjennom fermenteringsprosessen. Om man er veldig følsom for laktose, kan det være lurt å prøve med en liten smakebit av mysen for å teste om man eventuelt reagerer for å være på den sikre siden. I ketchupen som du finner oppskrift på her inne er det lite myse ift resten av ingrediensene. Om man reagerer på ketchupen og fermentert mat er et nytt innslag i kostholdet, kan det være verdt å prøve gradvis tilvenning til den fermenterte maten. Fermentert mat er ekstra næringsrikt OG virker rensende på kroppen 😉 Prøv deg fram med en t-skje til en spiseskje i starten og øk gradvis slik at kroppen din får venne seg til den nye maten. Når man introduserer nye matvarer i kostholdet er det lurt å ha i bakhodet at gradvis tilvenning også innebærer at man ikke spiser det nye hver dag men med noen dagers mellomrom / pause.
Jeg har planer om å lage ketchupen med vannkefir istedet for myse, mellom annet fordi vannkefiren er mindre krevende å lage. Når det blir tør jeg ikke å si noe om, men jeg lover å skrive om eksperimentet 🙂 Kanskje du kommer meg i forkjøpet? 😉
LikerLiker